Domeny z rozszerzeniem .ai oraz .am

Domena .ai

Domena krajowa Anguilli – wyspy, znajdującej się na Morzu Karaibskim, terytorium zależnego od Wielkiej Brytanii. Powstała w 1995 roku i jest administrowana przez rząd Anguilli. Domeny .ai są dostępne do rejestracji na rzecz podmiotu z dowolnego kraju bez restrykcji i na minimum 2 lata. Nazwa domeny nie może naruszać żadnych praw osób trzecich oraz prawa, które obowiązuje na terenie Anguilli. W przypadku sporu rejestr zastrzega sobie prawo, aby odebrać daną domenę. Rejestracja domen drugiego poziomu jest dostępna dla każdego, w przeciwieństwie do rejestracji w domenie .ai – przeznaczonej tylko dla mieszkańców Angulli. I tak: .net.ai (Internet oraz sieci);.com.ai(zastosowania komercyjne); .org.ai(organizacje pozarządowe) oraz .off.ai(ogólne przeznaczenie).

Domena .am

To krajowa domena Republiki Armenii – państwa na Kaukazie. jest aktywna od 1994 roku oraz administrowana przez ISOC-AM, lokalny oddział Internet Society. Rejestracja domen .am podlega pewnym regulacjom:

– prawo w Armenii zakazuje umieszczania stron o charakterze obscenicznym na domenie .am,

– nie można rejestrować domen ogólnych, takich jak com.am, gov.am, net.am, itp., – są one bowiem ograniczone terytorialnie,

– każda nazwa domeny jest weryfikowana- trwa to najczęściej 2-3 dni,

Co ciekawe, domena .am, jest także wykorzystywana (podobnie jak na przykład .fm lub .tv) przez rozgłośnie radiowe nadające z modulacją AM. Warto przez decyzją o wyborze tejże domeny, zapoznać się z informacjami, które dotyczą treści stron, jakich nie może zawierać witryna umieszczona pod adresem z rozszerzeniem .am.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *