Domeny z rozszerzeniem .be oraz .bz

Domena .be

Narodowa domena Królestwa Belgii – państwa, zlokalizowanego w Niderlandach, członka UE. Domena .be działa od 1988 roku (chociaż rejestrację rozpoczęto w 1989 roku). Administrowana jest od 2000 roku przez DNS Belgium. Wcześniej domenę administrował Pierre Verbaeten z Katholieke Universiteit Leuven. Domena .be jest dostępna do rejestracji dla wszystkich firm oraz osób fizycznych bez żadnych dodatkowych wymagań. Domena zyskała popularność, między innymi ze względu na możliwości jej szerokiego zastosowania. Stworzone z adresy WWW, zachęcają odbiorców do podjęcia działania i wejścia na określoną stronę. Może ona być wykorzystana w bardzo kreatywny sposób, na przykład jako ciekawa końcówka, która tworzy wraz z nazwą domeny jedno spójne hasło, właśnie w ten sposób domena wykorzystywana jest przez popularny serwis z filmami i muzyką YouTube, uzyskuje się tym samym krótszy adres WWW, w tym przypadku youtu.be.

Domena .bz

Narodowa domena internetowa, która roku 1991 roku jest przyporządkowana dla Belize, państwu położonemu w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim, którego gospodarka opiera się na rolnictwie i leśnictwie. Na eksport uprawia się głównie cukier trzcinowy, kukurydzę i ryż. Jest administrowana przez University of Belize. Domeny drugiego poziomu to :com.bz (firmy); edu.bz (edukacja); gov.bz (dla instytucje rządowe); net.bz (dostawcy sieci); org.bz (organizacje). Domena jest dostępna dla każdego. Chociaż stworzenie domeny .bz w zabawny sposób jest dosyć trudne, istnieją jednak pewne możliwości. Domena ta, często służy jako przedstawienie biznesu.

 

Domeny z rozszerzeniem .as oraz .at

Domena .as

Narodowa domena internetowa, która została przypisana dla witryn internetowych z Terytorium Amerykańskiego Samoa, które stanowi wschodnią część Wysp Samoa oraz Atol Swains na Oceanie Spokojnym. Powstała ona w 1997 roku i jest administrowana przez AS Domain Registry.  Domena .as jest często wykorzystywana przez osoby i organizacje z Samoa. „AS” lub „A/S” bardzo często występuje w nazwach przedsiębiorstw z Danii i Norwegii i dlatego też firmy z tychże krajów korzystają z domeny .as. „AS” to również angielskie słowo, które jest często wykorzystywane do tworzenia ciekawych adresów internetowych. Minimalny okres rejestracji domeny .as wynosi 2 lata.

Domena .at

Jest to krajowa domena najwyższego poziomu należąca do jednego z najbogatszych państw świata, członka Unii Europejskiej i NATO oraz ojczyzn Wolfganga Amadeusa Mozarta, Austrii. Powstała w 1988 roku i jest administrowana przez NIC.AT Domeny drugiego poziomu to: .ac.at (placówki oświatowe); .gv.at (jednostki rządowe); .or.at (ognizacja pozarządowe); .co.at ( komercyjne); .priv.at (osoby prywatne). Na drugim oraz trzecim poziomie jest możliwość rejestracji domen bez żadnych ograniczeń. Domena ta, może być wykorzystywana do tak zwanych domain hacks ze słowami lub wyrażeniami/zwrotami, które kończą się na -at. Nazwa domeny w adresie .at powinna składać się z minimum 3 oraz maksimum 63 znaków. Rejestracja domeny .AT jest otwarta dla wszystkich, bez żadnych dodatkowych wymagań. Domena ta jest w Austrii bardzo popularna.

Domeny z rozszerzeniem .ai oraz .am

Domena .ai

Domena krajowa Anguilli – wyspy, znajdującej się na Morzu Karaibskim, terytorium zależnego od Wielkiej Brytanii. Powstała w 1995 roku i jest administrowana przez rząd Anguilli. Domeny .ai są dostępne do rejestracji na rzecz podmiotu z dowolnego kraju bez restrykcji i na minimum 2 lata. Nazwa domeny nie może naruszać żadnych praw osób trzecich oraz prawa, które obowiązuje na terenie Anguilli. W przypadku sporu rejestr zastrzega sobie prawo, aby odebrać daną domenę. Rejestracja domen drugiego poziomu jest dostępna dla każdego, w przeciwieństwie do rejestracji w domenie .ai – przeznaczonej tylko dla mieszkańców Angulli. I tak: .net.ai (Internet oraz sieci);.com.ai(zastosowania komercyjne); .org.ai(organizacje pozarządowe) oraz .off.ai(ogólne przeznaczenie).

Domena .am

To krajowa domena Republiki Armenii – państwa na Kaukazie. jest aktywna od 1994 roku oraz administrowana przez ISOC-AM, lokalny oddział Internet Society. Rejestracja domen .am podlega pewnym regulacjom:

– prawo w Armenii zakazuje umieszczania stron o charakterze obscenicznym na domenie .am,

– nie można rejestrować domen ogólnych, takich jak com.am, gov.am, net.am, itp., – są one bowiem ograniczone terytorialnie,

– każda nazwa domeny jest weryfikowana- trwa to najczęściej 2-3 dni,

Co ciekawe, domena .am, jest także wykorzystywana (podobnie jak na przykład .fm lub .tv) przez rozgłośnie radiowe nadające z modulacją AM. Warto przez decyzją o wyborze tejże domeny, zapoznać się z informacjami, które dotyczą treści stron, jakich nie może zawierać witryna umieszczona pod adresem z rozszerzeniem .am.

Domeny z rozszerzeniem .af oraz .ag

Domena .af

To narodowa domena, która jest przypisana do Islamskiej Republiki Afganistanu – państwa znajdującego się w środkowej Azji. Jest aktywna od 1997 roku. Administrowana przez Afgańskie Ministerstwo Komunikacji. Użycie tej domeny jest bardzo niewielkie. Stawki za rejestrację domeny .af są 5-krotnie wyższe dla obcokrajowców, a domeny tak zwanego drugiego poziomu (.gov.af, .edu.af, .net.af, .com.af) są aż 50-krotnie droższe od domen trzeciego poziomu i osiągają absurdalne kwoty.

Domena .ag

Jest krajowa domeną Antigua i Barbudy – wyspiarskiego państwa położonego na Morzu Karaibskim, gdzie głową państwa jest królowa brytyjska, a podstawą gospodarki jest turystyka. Powstała w 1991 roku i jest administrowana przez Uniwersytet Nauk Medycznych Antigui. Domeny drugiego poziomu to: .net.ag (zarezerwowana dla Internetu i sieci),.com.ag(zastosowania komercyjne), .edu.ag( placówki oświatowe mieszczące się w Antiguanie i Barbudzie), .org.ag(organizacja pozarządowe) oraz gov.ag(jednostki rządowe mieszczące się w Antigui i Barbudzie). Jest jeszcze jedna ciekawostka, mianowicie jak wiadomo, w języku niemieckim skrót AG oznacza spółkę akcyjną (Aktiengesellschaft) i jest często wykorzystywany. W lipcu 2004 roku niemiecki sąd podjął decyzję, że domeny .ag mogą być rejestrować tylko przez spółki akcyjne, i tak tylko takie domeny, jaka jest nazwa firmy. Ag jest również symbolem srebra i często domena .ag jest również wykorzystywana przez firmy, które handlują lub wykorzystują srebro. Z domeny tej korzystają też strony związane z agroturystyką.

Domeny z rozszerzeniem .ac oraz .ae

Domeny narodowe, nazywane również są krajowymi albo dwuliterowymi. Każde państwo posiada swoją niepowtarzalną domenę, która została stworzona oraz przydzielona państwom oraz odrębnym obszarom geograficznym. Można z nich jednak korzystać w sposób dowolny. Domeny krajowe są często wykorzystywane w celu utworzenia łatwego do zapamiętania adresu internetowego.

Domena .ac

Jest krajową domeną najwyższego poziomu, która należy do Wyspy Wniebowstąpienia. Domena powstała w 1997 roku. Jej nazwa pochodzi od angielskiej nazwy – Ascension Island. Wyspa Wniebowstąpienia wchodzi w skład Brytyjskiego Terytorium Zamorskiego. Domena dostępna jest bez żadnych ograniczeń. W styczniu 2010 w domenie .ac zarejestrowane były zaledwie 244 strony. Liczba nowych stron oraz stron, które zostały zamknięte nie przekracza 10 tygodniowo

Domena .ae

To narodowa domena internetowa przypisana dla witryn internetowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Skrót pochodzi z języka angielskiego – United Arab Emirates. Została ona założona 1 grudnia 1992 roku i jest aktywna do chwili obecnej. W 2007 roku został zmieniony jedynie operator domeny (wcześniej był to UEAnic, a obecnie Telecommunication Regulatory Authority). W 2009 roku stała się ona pierwszą domeną na całym świecie, w której istnieje możliwość rejestrowania stron o adresach, które są zapisane w alfabecie arabskim. Do roku 2009 domenę .ae mogły tylko zarejestrować firmy, które miały siedzibę albo przedstawicielstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na dzień dzisiejszy rejestracja jest możliwa także dla firm spoza Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz dla zwykłych użytkowników. Adres internetowy strony rejestrowanej w tej domenie nie może zawierać w sobie słów, które są związane z seksem, religią, polityką, hazardem czy dyskryminacją. Nie ma również możliwości rejestracji domeny, w której nazwie widnieje nazwa miasta położonego na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich – te nazwy są zarezerwowane tylko dla danych miast.